wróć Projekt "Tempus fugit"

Co łączy Kraków, Wodzisław Śląski, Tarnów, Rzeszów, Charków w Ukrainie, Winnipeg w Kanadzie, Moguncję w Niemczech i Pragę w Czechach? Wszystkie leżą na równoleżniku 50 stopni północ! Ta ważna linia geograficzna przebiega również przez Cmentarz Komunalny Podgórki Tynieckie w Krakowie, w bezpośrednim sąsiedztwie kolumbarium A. Fakt ten stał się przyczynkiem do ciekawej inicjatywy stworzenia wyjątkowego pomnika upływu czasu i przemijania. 

 

Na terenie Cmentarza Komunalnego Podgórki Tynieckie w Krakowie zlokalizowanego przy ulicy Wielogórskiej 16 powstał unikatowy na skalę światową projekt - linia “Tempus fugit” wyznaczająca przebieg równoleżnika 50 stopni północ. Inicjatorem pomysłu jest geodeta pan Mariusz Meus (Pan Południk), który zwrócił naszą uwagę na położenie geograficzne naszej nekropolii. 

 

Na terenie nekropolii umieszczona zostanie tablica pamiątkowa oraz specjalne oznaczenia przebiegu równoleżnika wytyczonego w 2023 roku. Linia równoleżnika wpisana w kontekst miejsca stanie się symbolem przemijania, ukazującym długość ludzkiego życia w perspektywie setek i tysięcy lat. Będzie to pierwsze oznaczenie równoleżnika 50° N w Krakowie i pierwsze na terenie jakiejkolwiek nekropolii na świecie, w unikatowej formie pomnika o charakterze edukacyjnym! Jedyny podobny obiekt - linia równoleżnika 52° N - istnieje na kampusie Uniwersytetu Technicznego w mieście Delft w Holandii.

 

Więcej informacji na temat projektu i jego symboliki dostępnych jest na stronie: https://www.cmentarzkrakow.pl/projekt-tempus-fugit

 

Otwarcie instalacji zaplanowano na 20 września 2024 r.