Pierwsze krematorium w województwie małopolskim

wróć Pierwsze krematorium w województwie małopolskim

Budynek Krematorium w Krakowie

Choć zainteresowanie kremacją w Polsce systematycznie rośnie, do marca 2016 roku w Krakowie nie działało miejsce, które oferowałoby takie usługi. Krematorium KLEPSYDRA jest pierwszym obiektem w Krakowie pozwalającym Rodzinom na organizację pogrzebu z kremacją, bez konieczności przewożenia osób zmarłych do odległych krematoriów na Śląsku.


Inwestycja została zrealizowana w ramach umowy partnerstwa publiczno-prywatnego z Gminą Miejską Kraków.


Krematorium KLEPSYDRA wyposażone jest między innymi w Kaplicę, w której Rodziny mogą pożegnać bliską osobę przed kremacją. Kaplica wyposażona jest w przeszkloną panoramę z automatyczną roletą z widokiem na pomieszczenie wprowadzania trumien do pieca kremacyjnego. To jedyne tego typu rozwiązanie w Polsce. Pozwala Rodzinie zmarłego na czuwanie i obserwację rozpoczęcia procesu kremacji. Uroczystość pożegnania może odbyć się z udziałem Księdza lub Mistrza Ceremonii. Zapewniamy oprawę muzyczną wraz z nagłośnieniem.  Dodatkowo obiekt wyposażony jest w salę identyfikacji, pomieszczenie dla Księdza, poczekalnię dla Rodzin i inne pomieszczenia socjalne i sanitarne przystosowane również dla osób niepełnosprawnych.


Spopielenia odbywają się w dwóch nowoczesnych piecach kremacyjnych hiszpańskiej firmy Kalfrisa model DUVAL-2. Proces kremacji jest w pełni zautomatyzowany. Piece kremacyjne spełniają najwyższe standardy w zakresie jakości, bezpieczeństwa pracy i parametrów ekologicznych według norm UE. Jako nieliczni stosujemy elektroniczny system ewidencjonowania kremacji - każda osoba zmarła otrzymuje indywidualny numer kremacji.


Ciało poddawane kremacji spopielane jest w trumnie ekologicznej (kartonowej lub drewnianej) w temperaturze sięgającej 1200ºC, w procesie trwającym około 90 minut. Po procesie spopielenia prochy osoby zmarłej składane są do urny wraz z trwałym indywidualnym identyfikatorem prochów, potwierdzonym protokołem wykonania spopielenia i certyfikatem kremacji.


Częścią Krematorium KLEPSYDRA jest duża chłodnia umożliwiająca firmom pogrzebowym przechowanie zmarłych przed kremacją. Kierowcy firm pogrzebowych oczekujący na odbiór urny mają do dyspozycji w pełni wyposażone zaplecze socjalne z telewizją oraz dostępem do Internetu.


Naszym priorytetem jest wysoki poziom usług, profesjonalna obsługa oraz minimum formalności.