Nowy Cmentarz Komunalny w Krakowie

wróć Nowy Cmentarz Komunalny w Krakowie

W naszych czasach nieczęsto oddaje się do użytku nowe cmentarze, częściej poszerza i rozbudowuje się te już istniejące. Tymczasem w krakowskich Podgórkach Tynieckich powstała całkiem nowa nekropolia. Inwestycja ta jest ciekawa z co najmniej kilku powodów.

Właściwie rozpocząć powinniśmy od tego, że na razie oddano do użytku pierwszą część inwestycji. Obecnie cmentarz zajmuje około 2 ha terenu, w ciągu najbliższych czterech lat zwiększy się o kolejne 2 ha, a następnie – o pozostałe 5 ha. Budowa pierwszego fragmentu trwała rok, a całość ma kosztować łącznie 24,5 mln złotych.


Obecnie miejsce spoczynku na nekropolii w Podgórkach Tynieckich może znaleźć ponad dwa tysiące osób, a po zrealizowaniu całości inwestycji będzie można pochować tu nawet piętnaście tysięcy zmarłych.

Lokalizacja Cmentarza Komunalnego

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo – nowy cmentarz zlokalizowany jest w oddaleniu od centrum Krakowa, ale w intensywnie rozwijającej się południowo – zachodniej części aglomeracji krakowskiej. Dodajmy, że mieszkańcy prawej strony Wisły do tej pory byli pozbawieni swojej własnej nekropolii. Teraz mają do dyspozycji nowoczesny cmentarz urokliwie położony w otoczeniu Lasów Tynieckich, będących częścią Bielańsko – Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Nieopodal znajduje się węzeł autostrady A-4 Kraków Sidzina, dzięki któremu można liczyć na szybki i wygodny dojazd z Krakowa.

Jaki jest nowy cmentarz?

Na pewno wyróżnia się układem przestrzennym, przypomina park, co nie dziwi, zważywszy na bliskość Parku Krajobrazowego. Cmentarz położony jest na wzgórzu, co niejako wymusiło kaskadowość całego założenia. Alejki są szerokie i oświetlone lampami ledowymi.  Gdzieniegdzie ustawiono małą architekturę, inwestor pomyślał też o punktach czerpania wody oraz o zniczodzielniach, w których można zostawić znicz bez wkładu, aby ktoś inny mógł go ponownie wykorzystać. Na terenie inwestycji znajdują się również dwa zbiorniki retencyjne na deszczówkę, która wykorzystywana jest do podlewania licznej zieleni znajdującej się na terenie cmentarza.

Nekropolia podzielona jest na sektory według rodzaju pochówku. Oprócz grobów ziemnych i murowanych przygotowane są kolumbaria z niszami oraz kwatery grobów urnowych. Zarządca cmentarza zapowiada, że będzie pilnował ładu estetycznego nekropolii, szczególnie w części przeznaczonej do pochówków w grobach urnowych murowanych mają być wprowadzone ograniczenia dotyczące wysokości nagrobków. Ujednolicona została również forma i typografia tablic epitafijnych w kolumbariach. Każda z nich zawiera wazon na kwiaty oraz lampion na świece lub wkład elektryczny.

Krematorium w Krakowie

Na uwagę zasługuje nowoczesne krematorium z najwyższej jakości zapleczem technicznym (zbudowane już w 2016 roku) oraz salą pożegnań umożliwiającą Rodzinie czuwanie w czasie, gdy następuje kremacja. Piece kremacyjne wyposażone są w innowacyjne technologie, dzięki którym proces spopielania jest możliwie najbardziej przyjazny środowisku. Na cmentarzu znajduje się też przestronny budynek administracyjny oraz kaplica w której odbywają się nabożeństwa oraz świeckie pożegnania zmarłych.

Na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich pochowano do tej pory 85 osób, a kolejne 20 osób dokonało rezerwacji miejsca za życia - w grobach murowanych i w niszach urnowych w kolumbariach. Nie brakuje też osób, które chcą ekshumować szczątki swoich bliskich i przenieść je właśnie tutaj.

Co ciekawe, Zarządca nowego cmentarza wzorem Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, przeprowadza licytacje, które dotyczą przede wszystkim nisz w reprezentacyjnym kolumbarium. Wiele osób już za życia chce mieć gwarancję, że ich prochy spoczną w konkretnej niszy. Podczas 2 spotkań związanych z aukcją wylicytowano 8 nisz urnowych.

Za projekt i budowę cmentarza odpowiada Biuro Projektowe Budownictwa „PARTNER” s.c. z Łodzi. Biuro już wcześniej zajmowało się projektowaniem na potrzeby branży funeralnej. Firma z Łodzi zaprojektowała dom przedpogrzebowy ze spopielarnią zwłok w Krakowie czy dom przedpogrzebowy z prosektorium i spopielarnią zwłok w Bydgoszczy. Firma jest też autorem koncepcji przebudowy cmentarza komunalnego przy ul. Kiełczkowskiej we Wrocławiu.

Inwestycja jest realizowana w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego na podstawie podpisanej w 2011 roku umowy koncesji pomiędzy gminą Kraków, a Centrum Pogrzebowe „KLEPSYDRA” z Łodzi. Wedle umowy, gmina nie musiała wydawać pieniędzy na budowę, wybudowała tylko drogę dojazdową, parking na 90 samochodów i posadziła 200 drzew w pobliżu budynku krematorium. Całość finansuje partner prywatny, który przez kilkadziesiąt lat będzie pobierał korzyści finansowe wynikające z działalności cmentarza i krematorium.

Dodajmy na koniec, że w Krakowie jest 12 cmentarzy komunalnych. Najbardziej znaną nekropolią jest Cmentarz Rakowicki, najstarszą Stary Cmentarz Podgórski, a najmłodszą Cmentarz w Podgórkach Tynieckich.