Jakie rośliny posadzić na grobie bliskiej osoby?

wróć Jakie rośliny posadzić na grobie bliskiej osoby?

Zwykle groby naszych bliskich dekorujemy w sposób, który przetrwa próbę czasu. Często są to sztuczne kwiaty i dekoracje z plastiku. A gdyby tak zastąpić je roślinami, które sprawdzą się w wymagających warunkach pogodowych i nie będą wymagały skomplikowanej pielęgnacji? Możemy zdecydować się na posadzenie roślin na mogiłach ziemnych lub ustawienie kwiatów doniczkowych na pomnikach nagrobnych.

Czym się kierować wybierając rośliny na cmentarz?

Jeśli chcemy, aby grób był udekorowany niemal przez cały rok, dobrze będzie postawić na rośliny, które można zasadzić. Pamiętajmy jednak o tym, by nie rozrastały się one zbytnio wszerz i nie rosły zbyt wysokie. Każde nasadzenia roślin wieloletnich warto skonsultować z zarządcą cmentarza.


Przy wyborze roślin należy wziąć pod uwagę to, czy są one odporne na suszę i inne niesprzyjające warunki atmosferyczne, a także dostępność światła oraz rodzaj gleby w miejscu sadzenia.

Rośliny do posadzenia na grobie

Jednymi z najczęściej wybieranych roślin, które są sadzone na grobach, są wrzosy pospolite. W zależności od gatunku, mogą kwitnąć nawet w lipcu, choć większość z nich zakwitnie w październiku. Dostępne są w różnych kolorach, pokrojach, wielkościach i typach kwiatostanów. Grób można obsadzić również rozchodnikiem lub barwinkiem pospolitym, który poradzi sobie nawet na mocno zacienionej mogile.

W otoczeniu grobów dobrze prezentują się również iglaki, na przykład w wersjach miniaturowych. Gdy mamy więcej miejsca można zdecydować się na tuje lub bukszpan. Obie rośliny nie są zbyt wymagające (przetrwają w trudnych warunkach pogodowych nawet na niezbyt przyjaznych podłożach), nie rosną zbyt szybko i nie wymagają szczególnej pielęgnacji ani regularnego przycinania, o ile nie zależy nam na konkretnym ich formowaniu. Alternatywą może być również cis pospolity.

Kwiaty doniczkowe

W trosce o środowisko naturalne zachęcamy do rozważenia zastąpienia dekoracji ze sztucznych kwiatów nasadzeniami z roślin wieloletnich lub kwiatami doniczkowymi. Jeśli potrzebują państwo wsparcia w pielęgnacji nagrobków, zapraszamy do kontaktu, tel: +48 502 930 185.