Jak wygląda pogrzeb świecki?

wróć Jak wygląda pogrzeb świecki?

Często mówi się, że pogrzeb świecki jest uroczystością “szytą na miarę”, bardziej spersonalizowaną, nakierowaną na spełnienie indywidualnych życzeń zmarłego. Wynika to z faktu, że pogrzeb świecki jest ceremonią pozbawioną wszelkich określonych z góry rytuałów oraz symboli religijnych. Nie uczestniczy w nim ksiądz, nie ma mszy świętej, nie ma wspólnej modlitwy, nie ma odniesień do Boga i jego roli w życiu każdego wiernego.

Wygląd świeckiej ceremonii pogrzebowej

Grupa ludzi na pogrzebie - Cmentarz Komunalny w Krakowie

Do świeckiej ceremonii można dodać elementy, które nie są zwykle praktykowane w przypadku pogrzebów katolickich - odtworzenie niereligijnych utworów muzycznych, wygłoszenie mów pożegnalnych przez rodzinę i znajomych, skoncentrowanie na wspomnieniach, zaaranżowanie indywidualnej oprawy artystycznej miejsca ceremonii bez symboliki religijnej. Szacuje się, że w Polsce około 4-6 proc. wszystkich pogrzebów, to właśnie pogrzeby świeckie. Liczba takich ceremonii systematycznie rośnie. Na pogrzeb świecki najczęściej decydują się bliscy zmarłego, który był ateistą, agnostykiem lub osobą niepraktykującą, bądź z jakiegoś powodu w trakcie życia odeszła z kościoła.

 

Ceremonię świecką prowadzi mistrz ceremonii, czyli osoba, która zawodowo zajmuje się oprawą pogrzebów świeckich. W Polsce w roli mistrza ceremonii świeckich pracuje około 20 osób. To właśnie na nich spoczywa zadanie sprawnego przeprowadzenia uroczystości. Zazwyczaj na początku pogrzebu mistrz ceremonii wita zebranych żałobników, następnie prosi o uczczenie pamięci o zmarłym minutą ciszy i przechodzi do mowy pożegnalnej, która w całości skupia się na zmarłym i jego życiu. Mowa zawsze powstaje przy współpracy z najbliższą rodziną i jest przez nią akceptowana. Jest to najważniejszy punkt świeckiego pogrzebu.

Oprawa ceremonii świeckiej

Ważnym elementem świeckich ceremonii jest również oprawa wizualna i dźwiękowa. Zebrani mogą na przykład obejrzeć pokaz slajdów lub filmu ze zmarłym w roli głównej, wysłuchać specjalnie przygotowanych przez rodzinę (lub jeszcze przez zmarłego za życia) ulubionych utworów, które mogą reprezentować dowolny gatunek muzyczny.

 

Pogrzeby świeckie przede wszystkim odbywają się na cmentarzach komunalnych. Co ważne, jeśli w danym mieście są tylko cmentarze wyznaniowe (na przykład katolickie mieszczące się przy parafiach), ich zarządca (przeważnie proboszcz) nie ma prawa odmówić pochówku świeckiego, jeśli zmarły ma wykupione miejsce na nekropolii. Może jednak odmówić skorzystania z cmentarnej kaplicy czy kościoła.