Jak dbać o groby przez cały rok?

wróć Jak dbać o groby przez cały rok?

Pamięć o tych, którzy odeszli jest bardzo ważna w naszej kulturze. O naszej miłości, tęsknocie i szacunku dla najbliższych świadczy między innymi troska miejsca o ich spoczynku.

Pielęgnacja nagrobków

Kwestię pielęgnacji nagrobka lub mogiły ziemnej warto uwzględnić już na samym początku jej projektowania. Wybierając nagrobek, warto wziąć pod uwagę rodzaj kamienia, z którego będzie wykonany i jego zachowanie pod wpływem warunków atmosferycznych.


Warto w tej sprawie poradzić się kamieniarza, który wykonuje projekt. Każdy kamień zmienia się bowiem z upływem czasu, jednak intensywność tych zmian jest bardzo różna. Dlatego niektóre groby pomimo upływu czasu wyglądają prawie jak nowe, a inne szarzeją i nie sposób ich skutecznie doczyścić.

Co wpływa na kondycję nagrobka?

Duży wpływ na stan nagrobka mają warunki pogodowe - opady deszczu, śniegu, wahania temperatury, promieniowanie UV, a także zanieczyszczenie ptasimi odchodami, kurzem, rozkładającymi się liśćmi czy rdzewiejącymi elementami użytymi do konstrukcji florystycznych. Jeśli decydujemy się na mogiłę ziemną z obrzeżem drewnianym, warto uwzględnić w pracach pielęgnacyjno-konserwatorskich nasadzenia kwiatów sezonowych i roślin zimozielonych, pielenie oraz konserwację elementów drewnianych obramowania. Niezależnie od rodzaju nagrobka, jeśli chcemy by mogiła pozostała w dobrej kondycji, ważne jest, abyśmy prace porządkowe przeprowadzali regularnie, przynajmniej dwa razy w roku, przed okresem zimowym i letnim.

Czynności pielęgnacyjne wykonywane w ciągu roku

Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, warto wykonać nowe nasadzenia w donicach lub na mogile ziemnej, przetrzeć nagrobek kamienny i opielić alejkę. W pierwszych promieniach wiosennego słońca łatwiej ocenić kondycję nagrobka po zimie i zaplanować ewentualne naprawy na nadchodzące lato.

Lato to dobry czas na drobne prace konserwatorskie i naprawy.

Jesienią, szczególnie na zadrzewionych cmentarzach, warto regularnie usuwać opadające liście, by nie pozostawiły śladów i nie zmieniały się z czasem w błotnistą maź. Wybierając dekoracje na Wszystkich Świętych, warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie spodu wiązanek, a znicze umieszczać na podkładkach, które chronią płytę w razie pęknięcia lampionu i rozlania się gorącego wosku.

Przed nadejściem zimy grób warto uprzątnąć z żywych kwiatów, zwłaszcza jeśli nie są one zabezpieczone przed bezpośrednim kontaktem z płytą nagrobka (druty użyte w kompozycjach florystycznych mogą pozostawić rdzawe ślady, a zasuszone i rozkładające się rośliny mogą być trudne do usunięcia na wiosnę). Po dokładnym oczyszczeniu płyty nagrobka i jego otoczenia z suchych liści, warto zabezpieczyć kamień odpowiednimi preparatami, które ochronią go przed pękaniem i odbarwieniem. Warto również pamiętać, by przed nadejściem pierwszych przymrozków opróżnić z wody kamienne wazony.

Usługa opieki nad grobami

Czynności pielęgnacyjne nierzadko wiążą się z dużym wysiłkiem szczególnie dotkliwym dla seniorów. Czasem, z różnych powodów nawet osoby w sile wieku nie mogą osobiście zatroszczyć się o groby bliskich - wówczas warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

 

Usługa opieki nad grobami może zawierać:

  • oczyszczenie nagrobka,
  • usunięcie zwiędniętych kwiatów oraz wypalonych zniczy,
  • uporządkowanie najbliższego otoczenia wokół miejsca pochówku,
  • postawienie świeżych kwiatów
  • zapalenie zniczy.


Usługa może być wykonana raz na tydzień, miesiąc, kwartał lub jednorazowo. Wszystkie ustalenia podejmowane są indywidualnie z dysponentem grobu.

 

Usługę opieki nad grobami polecamy osobom, które z różnych powodów nie mogą osobiście opiekować się miejscami spoczynku swoich bliskich. Z usługi można korzystać przez cały rok lub okresowo, na przykład przed dniem Wszystkich Świętych lub przed Świętami Bożego Narodzenia. W ramach usługi, w zależności od wybranego wariantu, zajmiemy się odświeżeniem lub gruntownym oczyszczeniem miejsca spoczynku i uprzątnięciem jego najbliższego otoczenia, złożymy kwiaty i zapalimy znicz. Na indywidualne życzenie, dodatkowo możemy zająć się renowacją nagrobków lub drewnianych obrzeży.

 

Pracownicy Cmentarza Komunalnego w Podgórkach Tynieckich chętnie odpowiedzą na Państwa pytania dotyczące usługi pielęgnowania nagrobków - zapraszamy do kontaktu z naszą infolinią 12 352 44 44.