Ekologiczne pochówki na naszym cmentarzu

wróć Ekologiczne pochówki na naszym cmentarzu

Nasz cmentarz jest prawdziwą zieloną oazą spokoju. Ma charakter parkowy. Kiedy na chwilę przystanie się w skupieniu, można usłyszeć szmer liści okolicznych drzew oraz dźwięki owadów i ptaków.


Cmentarz Komunalny w Podgórkach Tynieckich jest najnowszą nekropolią utworzoną na potrzeby mieszkańców Krakowa i okolic. Cmentarz położony jest na obrzeżach miasta, na wzgórzu, w otoczeniu Lasów Tynieckich, będących częścią Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Kaskadowy układ terenu sprawia, że z cmentarza roztacza się przepiękny widok na okolicę.

Ekologiczne pochówki

Osobom, które chciałyby być pochowane w duchu eko, zgodnie z aktualnie obowiązującym polskim prawem pogrzebowym, możemy zaproponować pochówek w grobach ziemnych tradycyjnych lub urnowych, w trumnie wykonanej z surowego drewna lub urnie ekologicznej z wydrążonego pnia kory drzewnej lub innych materiałów naturalnych, na przykład kamienia, bądź materiałów biodegradowalnych.

Pochówek urnowy

Osoby, których życzeniem jest spopielenie i pochówek urnowy, mogą być pewne, że w naszym krematorium, które jest zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza, cały proces kremacji zostanie przeprowadzony zgodnie z parametrami ekologicznymi określonymi w normach Unii Europejskiej.


Na naszym cmentarzu urna z prochami może być złożona również w kolumbarium, gdzie zwyczajowo po pogrzebie składa się mniej kwiatów i zniczy, a to również ważny ekologiczny aspekt współczesnych pochówków.


Jako zarządca cmentarza przykładamy dużą wagę do recyklingu odpadów. Na terenie nekropolii utworzyliśmy zniczodzielnie - specjalne regały, na których można pozostawić szklane lampiony nadające się do ponownego użycia. Zachęcamy również do korzystania z pojemników do segregacji odpadów.

W ten sposób razem z Rodzinami odwiedzającymi groby bliskich dbamy o środowisko naturalne.